Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri Alternatif Yayıncılık
Etiket Fiyatı :
92.00 
TL
Maksimum Kitap Fiyatı :
69.00
TL

Hemen Al

Adet
+
-

Sepete At

90 TL Üzeri

Öngörülen Kargoya Verilme Süresi 1 - 3 İş Günü dür.

Kargo Bilgilerinizi; Siparişiniz kargoya verildiği gün saat 21:00'dan sonra"Sipariş Takibi" menüsünden kontrol edebilirsiniz.

Sepetinizin toplamı 90,00 TL altında ise sabit kargo ücreti sadece 8,50 TL'dir.

Maksimum Kitap ikinci el veya korsan ürün satışı yapmamaktadır.

Yazar
ISBN
: 9789758015337
Kitap No
: 249493
Basım Yılı
Baskı No
Syf Sayısı
Ebat

%

25

 Bitkileri tanımlamaya olan ilgim, uzun yıllar önce başladı. Rengarenk ve farklı biçimlerde var olan bu dünyayı, doğayı seven herkesin fark ettiğinden ve merak ettiğinden eminim. Bu konuda yazılan ve özellikle görsel materyal içeren kitaplar bir elin parmaklarını geçmiyordu. Çiçek fotoğraflarına bakınca hepsi birbirine benzeyen, ancak farklı adlarla anılan bitkilerin birbirinden nasıl ayrıldığını öğrenmenin bir yolu olmalıydı. Uzun araştırmalar sonucu bu koşullarda bunun tek bir yolunun olduğunu üzülerek fark ettim; 11 ciltten oluşan, İngilizce yazılmış ve tamamen teknik terimlerle dolu “Flora of Turkey & East Aegean islands” adlı yayını okumayı öğrenmek.  Çok uzun bir süreyi botanik terimlerinin, bitkinin neresini belirttiğini öğrenmekle geçirdim. Kitapta çok az sayıda şekil olduğundan bazen bir terimin karşılığını bulmak birkaç ay’ımı alıyordu. Bu dünyaya derinlemesine dalınca ilk işimin bunu çok sayıda olduğunu bildiğim amatörlerle paylaşmak ve bilimsel bir kaynak kitap yapmaya karar verdim. Bu amaçla 2009 yılında Facebook’ta “Flora” grubunu kurup akabinde herkesin dağarcığındaki bilgi ve belgeleri içeren, tüm amatörler ve profesyonel bitki bilimcilerinin katkılarıyla oluşan www.turkiyebitkileri.com adlı web sitesi kuruldu.

Bu kitabı, bitki dünyasını amatör bitki severlere kolaylık sağlamak yolunda bir başlangıç oluşturmak amacıyla yazdım. Gittikçe sayılarının artmakta olduğunu sevinerek gördüğüm diğer bitki kitaplarından farklı olarak bu kitapta her bitkinin, onu benzerlerinden ayıran özelliklerini oklar çıkararak ve küçük açıklamalarla vurgulamaya çalıştım
Kitap, 4 yıl süreyle her iki yarımadanın erişilebilir hemen her yeri dolaşılıp alınan örneklerden teşhis edilen bitkilerden oluşturuldu. 800’ü aşkın bitki tanımlanmış, ancak bu sayıda türü içeren bir kitabın hacmi düşünülerek sadece yarımadada nadir ve/veya endemik 270 kadar bitki dahil edilmiştir. Sıralamada daha bilimsel ve doğru olduğunu düşündüğüm familya ve cins sıralamasını yeğledim. Aynı cinse ait ancak renkleri farklı benzer iki bitkinin yan yana olmasının daha bilgilendirici olduğunu düşündüm.
Bu kitabın, bilim insanı ve amatör tüm doğaseverlere yararlı olmasını dilerim.

I interested in plants long time ago. I believe that every nature-lover noticed and wandered about this colorful and variegated  world. There were very few publicatons, particularly visual ones about Turkey’s native plants. I thought that there must be a way to correctly identfy the similar-looking but differently named plants when I took a look at their photographs. After a long search I sadly found that there is only one source for this: A book of eleven volumes, which is full of scientific terms and has been written in English, named “Flora of Turkey & east aegean islands”. I spent a long time to learn the botanical terms and to find the corresponding parts of the plants. As there were very few figures in that book, sometimes it took a few months to find only one term’s meaning. When I deeply interested in this world I decided that my second goal must be sharing information and publishing a book about plant identification, basically scientific but targeting amateurs who I was sure were in a great number. As a beginning, I founded a group in Facebook, namely “Flora” in 2009, and, subsequently a website, www.turkiyebitkileri.com, which contained information about our native plants both added by amateurs and the scientists.
By this book I aimed to faciliate the identification for amateur plant-lovers as a first step. I added some brief information and pointed  the distinguishing features of the plants by arrows, which are not found in other books about plants which have been published before and, pleased to see that they are increasing gradually in Turkey.
The book consists of many plants which were collected and scientifically identified from almost every accessible parts of the peninsulas following about four years’ research.  About 800 plants have been identified but only 270 of them, which are rare and/or endemics have been included for convinience. The plants were sorted in a scientific manner, first the families and then the genus, as I think it is more scientific and correct. Differently colored but otherwise very similar plants are displayed side-by-side in the book.
I wish this book will be useful for all nature-lovers, either the amateurs or the scientists.

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Hamur Tipi : Kuşe

Ebat : 16,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım


 

1

Kayıp Çocuk Odtü YayıncılıkODTÜ YayıncılıkEn Çok Satan Kültür Kitapları, Kayıp Çocuk Odtü Yayıncılık
8.89TRY

2

Bayan Leylek Odtü YayıncılıkODTÜ YayıncılıkEn Çok Satan Kültür Kitapları, Bayan Leylek Odtü Yayıncılık
8.89TRY

3

Benim Küçük Deneylerim - Yaşam ve Dünya Odtü YayıncılıkODTÜ YayıncılıkEn Çok Satan Kültür Kitapları, Benim Küçük Deneylerim - Yaşam ve Dünya Odtü Yayıncılık
15.2TRY

4

Çocuklar İçin Kodlama Odtü YayıncılıkODTÜ YayıncılıkEn Çok Satan Kültür Kitapları, Çocuklar İçin Kodlama Odtü Yayıncılık
27.2TRY

5

Ay Yıldız ve Ben Odtü YayıncılıkODTÜ YayıncılıkEn Çok Satan Kültür Kitapları, Ay Yıldız ve Ben Odtü Yayıncılık
10.4TRY
Bu Kategorinin Maksimum İlk 10 Ürünü
Mustafa Kemal Yılmaz Özdil
32,41 TL
27,55 TL
%

14

Hayvan Çiftliği
20,00 TL
16,00 TL
%

20

Göğe Bakma Durağı
8,00 TL
6,40 TL
%

19

Masal Terapi
38,00 TL
32,30 TL
%

15

İknanın Psikolojisi
34,26 TL
29,12 TL
%

15

maksimum kitap ödeme bilgi
Alt Bilgi